Odma? przewody na pokrywie zaworów?

Wszystkie informacje związane z Kawasaki ER5

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

JanuszMOTO
Rowerzysta
Posty: 48
Rejestracja: 07 gru 2015, 22:36
Imię: Janusz
Miejscowość: rybnik
Plecak: Justyna
Garnek: LS2

Odma? przewody na pokrywie zaworów?

Post autor: JanuszMOTO »

Witam panowie.

Chciałem zapytać do czego służą i jakie maja zadanie te przewody gumowe z zaworami kierunkowymi na pokrywie zaworów. Połączone są małym kanalikiem z kolektorem wylotowym tuż nad zaworami wylotowymi, zaznaczyłem to w kółku czerwonym na załączonym zdj. Jest też tam jakiś zawór podciśnieniowy sterowany podciśnieniem z gaźnika, kółko kolor żółty, bo na pewno nie jest to odma silnika czyli odpowietrzenie skrzyni korbowej z tego co mi się wydaje odma jest pod airboxem czyli kółko kolor zielony.
Załączniki
pytanie.jpg
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Odma? przewody na pokrywie zaworów?

Post autor: Corr »

Jest to clean air system od Kawasaki, doprowadza powietrze z airboxa do portów wydechowych, spaliny są na tyle gorące, że dopływ świeżego powietrza powoduje zapłon zawartego w spalinach paliwa i mniejszą ich szkodliwość, dzięki temu środowisko jest bardziej zadowolone :D

Z punktu widzenia użytkownika zbędny gadżet, który komplikuje serwis góry silnik i robi bałagan pod bakiem, dlatego popularne są modyfikacje, które polegają na wywaleniu całego systemu, dorabia się zaślepki do pokrywy zaworów i airboxa i po sprawie ;)

Ps bywają tu też Panie, więc nie dyskryminuj :P
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
JanuszMOTO
Rowerzysta
Posty: 48
Rejestracja: 07 gru 2015, 22:36
Imię: Janusz
Miejscowość: rybnik
Plecak: Justyna
Garnek: LS2

Re: Odma? przewody na pokrywie zaworów?

Post autor: JanuszMOTO »

Dziękowa Adam :) tez przeszło mi przez myśl ze to pewnie chodzi o spaliny a właściwie o poprawę ich czystości popatrzyłem na inne konstrukcje japońskich marek to tez jest coś z tego rodzaju rzeczy zamontowane praktycznie w każdym 4 cyl. rzędowym i każdym chyba 4takcie.
Wiem ze jest coś takiego jak system dopalania spalin widziałem ze w skuterach 4suwach, OES się to nazywa i musie mieć to każdy nowy skuter żeby dostał homologacje sprzedażny w europie. pewnie z motocyklami tak już było dawno :)

PS pozdrawiam tez panie bywające na forum :* :)
daniel90
Motocyklista
Posty: 119
Rejestracja: 15 wrz 2014, 19:49
Imię: Daniel
Miejscowość: Wołomin
Garnek: Uvex Boss 525

Re: Odma? przewody na pokrywie zaworów?

Post autor: daniel90 »

JanuszMOTO Jeżeli chciał byś się tego ustrojstwa pozbyć z jakiegoś powodu to podpowiem że starsze wersję ER-5 miały pokrywę zaworów bez tych otworów.
Awatar użytkownika
urbansan
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 600
Rejestracja: 24 mar 2011, 09:43
Imię: Urban
Miejscowość: Wa-wa
Plecak: Panna Urbanna :D
Garnek: RPHA 10+
Motocykl: SV1000
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Odma? przewody na pokrywie zaworów?

Post autor: urbansan »

Pamietam, ze w mojej kawie 2001 (chyba) jedna odma dzialala jako pompka paliwa. Wydaje mi sie, ze jest to calkiem przydatny patent :p
Virago 535 '93 -> kawa er-5 '02 -> hornet 900 '04 -> SV1000s '03
JanuszMOTO
Rowerzysta
Posty: 48
Rejestracja: 07 gru 2015, 22:36
Imię: Janusz
Miejscowość: rybnik
Plecak: Justyna
Garnek: LS2

Re: Odma? przewody na pokrywie zaworów?

Post autor: JanuszMOTO »

dzięki zostawię to tak jak fabryka dała nic mi to narazie nie przeszkadza :)
ODPOWIEDZ