Rejestracja motocykla z Niemiec/Belgi

Pod forum związane z dokumentami, ubezpieczeniami, rejestracją itp.

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Rejestracja motocykla z Niemiec/Belgi

Post autor: Kamyk »

Hej,

Jesli kogos z was interesowala by procedura rejestracji motocykla zakupionego w Niemczech czy tez w Angli dajcie znac. Sprowadzilem juz dwie maszyny z tych krajow i jeszcze pamietam co robilem aby uzyskac rejetsracje w PL.

Pozdrawiam,
Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
lisek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 203
Rejestracja: 12 sie 2013, 13:01
Imię: Michał
Miejscowość: Lipsko
Plecak: Tynka
Garnek: Caberg Konda
Telefon: 794939527
Motocykl: Trampek 650
Kontakt:

Re: Rejestracja motocykla z Niemiec/Belgi

Post autor: lisek »

Ja rejestrowałem motocykl po imporcie z Włoch, warto zapytać przed zakupem czy są wszystkie dokumenty. Chętnie pomogę.
Honda XL650VY Transalp
http://www.lichota.it
arthurr
Motocyklista
Posty: 106
Rejestracja: 27 lip 2011, 10:59
Imię: Artur
Miejscowość: Orzesze/ Górny Śląsk
Garnek: schuberth C3
Numer GG: 4312693
Kontakt:

Re: Rejestracja motocykla z Niemiec/Belgi

Post autor: arthurr »

Skoro już jest osobny dział "DOKUMENTY" - to zamiast pisać "pytajcie - pomogę" warto chyba byłoby założyć temat: "rejestracja moto z DE - procedury"

Żeby nie było że tylko mącę napiszę o DE i GB bo stamtąd sprowadzałem.

DE:
- wymagane dokumenty od sprzedającego: karta pojazdu (tak zwany brief), dowód rejestracyjny (fahrzeugschein), umowa kupna lub faktura. Jeśli umowa - warto mieć przygotowaną wersję dwujęzyczną - oszczędność na tłumaczeniu.
- co do tłumaczeń - w moim urzędzie akurat panuje zasada że jeśli dokument jest unijny (rubryczki oznaczone literkami i cyferkami zgodnie z dyrektywą a tak jest w niemieckich dokumentach) - tłumaczyć nie trzeba. Zapytajcie o to w swoich urzędach, może zaoszczędzicie na tłumaczu.
- proces rejestracji: są dwie drogi zależnie od tego czy mamy oryginalną tablicę rejestracyjną czy nie. Z niemiec zwykle nie mamy, więc najpierw opiszę tą drogę.
1. Urząd Skarbowy - składamy wniosek Vat-24 o wydanie zaświadczenia o zwolnieniu z obowiązku vat - Vat-25. Koszt wydania 160 zł, płatne w kasie urzędu, u mnie czeka się na wydanie tegoż 5-6 dni
2. Wydział Komunikacji - składamy wniosek o czasową rejestrację w celu odbycia przeglądu technicznego - składamy wszystkie dokumenty oprócz tegoż przeglądu, opłata 37,75, dostajemy czerwone numerki i czasowy dowód.
3. Stacja Kontroli Pojazdów - wieziemy moto na przegląd (jak ktoś chce jechać na kołach - powinien najpierw wykupić ubezpieczenie i później aneksować je na stare numery) - koszt 63 zł. Na przeglądzie od tego roku przebieg pojazdu wpisywany jest w bazę. Szary człowiek ponoć ma mieć do niej dostęp ok. 2016 roku.
4. Wydział Komunikacji - składamy wniosek o rejestrację, zostawiamy zrobiony przegląd i dostajemy stałą tablicę i czasowy dowód ważny miesiąc - koszt 197 zł.
5. Ubezpieczalnia - ja ubezpieczam w PZU, na pełnych zniżkach płacę 90 zł. Co ważne w PZU - zniżki przechodzą na współmałżonka - więc jeśli twój mąż/ żona ma większe zniżki niż ty - poinformuj o tym ubezpieczyciela, powinien naliczyć te większe zniżki
6. Wydział Komunikacji - po jakichś 3 tygodniach idziemy wymienić czasowy dowód na stały, w bonusie otrzymujemy świeżą i pachnącą kartę pojazdu.

Jeśli mamy tablicę rejestracyjną - pomijamy w całości punkt drugi rejestracji z tym że motocykl na badanie techniczne wieziemy na przyczepce/ busem - nie mamy ubezpieczenia.

Przy rejestracji motocykla z GB zmienia się tylko punkt pierwszy. Z koniecznych dokumentów musimy mieć oryginał V5C o raz umowę kupna/ fakturę. Oczywiście żeby być w pełni w zgodzie z prawem/ kodeksem drogowym przy niektórych motocyklach z Wysp konieczna jest wymiana lampy przedniej. (sporo ma reflektory obustronne - szukajcie oznaczenia strzałkami na kloszu)

Zdarzyła mi się sytuacja, że dostałem od sprzedającego... ksero kolorowe V5C - wyłapano to dopiero w Wydziale Komunikacji - wyniknęło to stąd że dawniej w Anglii po sprzedaży pojazdu V5C sprzedający odsyłał do ichniejszego wydziału komunikacji, a z pojazdem przekazywał tylko wąski pasek. Jeśli spotka was coś takiego - można wnioskować o wystawienie przez angielski urząd dokumentu Certificate of Permanent Export który jest wystarczający do rejestracji. Tak zrobiłem i po ok. 5 tygodniach (podają czas oczekiwania 4-6 tygodni) dostałem 2 listy - z tym certyfikatem i z... odesłanym V5C :D

Podsumowanie kosztów:
1. Vat-25 - 160 zł
2. Tłumaczenia dokumentów (jeśli konieczne) - 50-100 zł
3. czasowa rejestracja (brak tablicy rej.) - 37,75 zł
4. badanie techniczne - 63 zł
5. rejestracja - 197 zł
6. OC - 90-300 zł

Fajnie byłoby, gdyby ktoś opisał jakie dokumenty idą z motocyklem z innych krajów - Belgia, Holandia, Francja, Włochy, Szwajcaria. Z tego co wiem (ale nie przerabiałem tego) np. We Włoszech nie da się kupić motocykla "zdalnie" bo trzeba osobiście wyrobić dokumenty eksportowe. We Francji (też ze słyszenia) często zdarza się że wtykają kopie zamiast oryginalnych dokumentów.Takie szczegóły są ważne i najlepiej znać je od kogoś kto sam przeszedł procedurę
Djwasyl1992
Podawacz śrubek
Posty: 7
Rejestracja: 24 sie 2014, 14:28
Miejscowość: Łask

Re: Rejestracja motocykla z Niemiec/Belgi

Post autor: Djwasyl1992 »

Witam
Kolego "arthurr" mogl bys mi naswietlic kilka spraw? Byl bym bardzo wdzieczny :) Otoz aktualnie jestem zameldowany w niemczech i tutaj pracuje. Chcial bym sobie kupic na miejscu moto jednak bede chcial je sprowadzic do PL. I teraz kilka kwesti niejasnych dla mnie:
1. Przy kupnie moto ile czasu mam zeby je sciagnac do pl i zarejestrowac?
2. Moto jest wymeldowane i bez przegladu. Jak moto jest wymeldowane to jakie dokumenty potrzebuje do moto zeby je bez problemu zarejestrowac w pl? Przeglad moge zrobic na miejscu ale czy jesli zwoze moto do pl na lawecie to potrzebuje robic ten przeglad? Skoro w pl i tak bede musial zrobic ponownie przeglad.
3. Umowa kupna/sprzedazy - taka jak podana w linku bedzie ok? http://admoto.pl/poradniki/strony/umowa_PL_DE.jpg
keteiz1
Oldmotocyklista
Posty: 544
Rejestracja: 29 sty 2011, 11:15
Imię: Krzysztof
Miejscowość: krk
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rejestracja motocykla z Niemiec/Belgi

Post autor: keteiz1 »

A może ktoś wie jak z ciągnąć motocykl z zagranicy na kołach.
Chciałbym polecieć samolotem do Italii. Mam tam bazę. Wyszukać interesujące mnie moto i wrócić nim na kołach.
Gadałem z makaroniarzami, ale to luzackie ściemniacze.( kupujesz,ubezpieczasz na trasę i lecisz) ??? W necie też nic nie znalazłem.
Bo przywiezienie jednej sztuki na pace się nie opłaci i taniej wychodzi dać zarobić handlarzowi.
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Rejestracja motocykla z Niemiec/Belgi

Post autor: Kamyk »

Nie wiem Krzychu jak jest w Italli, ale domyslam sie, ze moze byc podobnie jak w calej Unii. W de jak kupisz motocykl/samochod to musi miec TUV (nie musi, ale zeby jechac to musi) i wlasciciel ZAWSZE zabiera tablice. Nie jest tak jak w PL. Z TUV-em i Briefem jedziesz do Urzedu mowisz, ze chcesz tablice na tydzien i oni podaja Tobie numer. Idziesz do firmy na zew. drukuja tablice i robisz ubezpieczenie i w ciagu tego tygodnia mozesz bez problemu sie poruszac po drogach w EU.

Sadze, ze podobnie jest w IT. Jesli nie zabiora Tobie tablic to ubezpieczenie i wio!

Sprawdzilem - we Włoszech tablice oddaje się po wyrejestrowaniu motocykla, czyli musisz miec nowe tablice na powrot, z tego wychodzi.

Moze to: http://www.sprowadz-auto.pl/2011/formalnosci-wlochy/

Podobnie z motocyklem powinno byc.

Pozdrawiam,
Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
keteiz1
Oldmotocyklista
Posty: 544
Rejestracja: 29 sty 2011, 11:15
Imię: Krzysztof
Miejscowość: krk
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rejestracja motocykla z Niemiec/Belgi

Post autor: keteiz1 »

Serdeczne dzięki za merytoryczną odpowiedz. A tyle szukałem w necie i nic konkretnego nie znalazłem. Dzięki !!!
ALE - przez zimę będę kombinował. Polak potraf albo nie. Jak trafię lub oni mi znajdą ciekawą sztukę w dobrej cenie. To:
1.Zamelduję się w Italii czasowo i kupię jak bym tam mieszkał.
2. Kupię na córkę która tam mieszka i ma podwójne obywatelstwo.
3. Znajdę transport do Polski (podobno już za 500,- zeta można)
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Rejestracja motocykla z Niemiec/Belgi

Post autor: DeFi »

Kupisz na córkę, później od niej "odkupisz" i przyjedziesz w siodle do PL
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Maciej
Rowerzysta
Posty: 22
Rejestracja: 25 gru 2014, 13:49
Miejscowość: Tettau

Re: Rejestracja motocykla z Niemiec/Belgi

Post autor: Maciej »

Kamyk pisze:Nie wiem Krzychu jak jest w Italli, ale domyslam sie, ze moze byc podobnie jak w calej Unii. W de jak kupisz motocykl/samochod to musi miec TUV (nie musi, ale zeby jechac to musi) i wlasciciel ZAWSZE zabiera tablice. Nie jest tak jak w PL. Z TUV-em i Briefem jedziesz do Urzedu mowisz, ze chcesz tablice na tydzien i oni podaja Tobie numer. Idziesz do firmy na zew. drukuja tablice i robisz ubezpieczenie i w ciagu tego tygodnia mozesz bez problemu sie poruszac po drogach w EU.

Sadze, ze podobnie jest w IT. Jesli nie zabiora Tobie tablic to ubezpieczenie i wio!

Sprawdzilem - we Włoszech tablice oddaje się po wyrejestrowaniu motocykla, czyli musisz miec nowe tablice na powrot, z tego wychodzi.

Moze to: http://www.sprowadz-auto.pl/2011/formalnosci-wlochy/

Podobnie z motocyklem powinno byc.

Pozdrawiam,
Kamyk
Nie potrzebny TÜv aby wykupic tzw Kurzzeitkennzeichen czli 5 dniowe te z zoltym paskiem. Kupujesz ubezpieczenie tam gdzie wyrabiaja tablice obok Urzedu Komunikacji.pozniej z tym idziesz do urzedu tam oplata i ponownie wracasz wyrobic blachy .potem wracasz do urzedu po nalepki i gotowe. Koszt np u mnie na Auto 120 euro. Od kwietnia 2015 nie przywieziesz juz auta bez TÜV na takich tablicach. Za duzo nai rodacy kombinowali i kupujac np jeden komplet tablic przez 5 dni wozili kilka samochodow nie wypisujac dowodu rejestracyjnego ktory trzeba wypelnic przed podroza.
czon
Podawacz śrubek
Posty: 1
Rejestracja: 04 cze 2015, 17:01
Miejscowość: mzyki

Re: Rejestracja motocykla z Niemiec/Belgi

Post autor: czon »

Witam wszystkich!
Dalej nie doszukalem sie nastepujacej informacji:
Jade prywatnie do Niemiec i kupuje u dealera 7-mio miesieczne moto z przebiegiem 1600 km.
Czy ja mu place netto, czy brutto. Co potem jesli place netto i co potem jesli place btutto. Prosze o info.
Pozdrawiam serdecznie!
ODPOWIEDZ