ŁAŃCUCH

Dział dotyczący układu jezdnego

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

GM092
Podawacz śrubek
Posty: 4
Rejestracja: 06 sty 2014, 23:08
Miejscowość: Kalisz

ŁAŃCUCH

Post autor: GM092 »

Koledzy mam pewien dylemat... Mój łańcuch w motocyklu nie jest jeszcze jakoś strasznie wyciągnięty (2 kreski na skali zostały) ale jest w niezbyt ciekawym stanie a konkretniej prosi sie o porządne czyszczenie (dbałem o niego, lecz po ostatniej jeździe jest dosyć sztywny). Pomyślałem że wymienie cały napęd, lecz w tej chwili nie mam na to kasy ;/ Trafił mi się za to łańcuch zupełnie za free nowy, lecz jest pewna kwestia która mnie troszke intryguje.
Łańcuch który mam w tej chwili na motocyklu jest z takimi gumowymi o-ringami, a ten co dostałem za free jest zwykły bez-oringowy. Wiem że łańcuch jest mocny i wytrzyma na moto bo jest przeznaczony to pewnej maszyny. Kolejna kwestia to jest odległość ogniw wewnątrz łańcucha tzn jest o 2mm szerszy od tego oryginalnego, który mam na moto. Wszystkie inne parametry łańcucha się zgadzają tzn. podziałka, średnica rolek itp.

Powiedzcie mi czy to że łańcuch będzie te 2mm szerszy będzie mieć na coś wpływ, czy mogę bez bólu głowy sobie go założyć ?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź ;)
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: ŁAŃCUCH

Post autor: Corr »

Skoro obecny łańcuch nie jest bardzo wyciągnięty a wymaga jedynie czyszczenia i smarowania to czemu o niego nie zadbać i mieć kłopot z głowy, zamiast zakładać łańcuch do offroadu, który jako, że ma zły wymiar może spaść z zębatek i spowodować paskudny wypadek? :P
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
pigwa
Motocyklista
Posty: 311
Rejestracja: 06 sty 2013, 15:55
Imię: Kamil
Miejscowość: Jarosław
Garnek: HJC RPHA 11 Plus
Motocykl: ZX6R
Kontakt:

Re: ŁAŃCUCH

Post autor: pigwa »

Tak zapytam co ile czyścicie i smarujecie łańcuch i jak czyścicie go?
Ja mam oryginalny i czyszczę przed każdym smarowaniem, a smaruje co ok 300-350km (mniej więcej co pełen bak), jednak czyszczenie doprowadza mnie do szału... Czyszczę go szczoteczką do zębów i naftą, po wyschnięciu smaruje i zostawiam na noc. Przez tą szczoteczkę cała felga, ręce, wahacz opryskane smarem i muszę to robić na trawie bo szkoda mi kostki...
Macie jakiś inny sposób?
Kawasaki ER-5 ---> Kawasaki ZX6R 636 '05
Mój garaż! :)
Łona - ĄĘ
Marzeń się nie odkłada... To na marzenia się składa!
Pigwa
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: ŁAŃCUCH

Post autor: Corr »

Co do innych sposobów to zasadniczo nie ma jakiś magicznych metod, które nie brudzą :P może taka specjalna szczota będzie mniej chlapać? tutaj tutorial po polsku o pielęgnacji łańcucha, gdzie mowa też o szczotce do łańcucha: http://www.youtube.com/watch?v=qQZzWxms-oA w filmiku nie wspomina ale dodaje w komentarzu:
Reguła jest taka: Jeśli nie jeździsz w deszcz to:
- Smarowanie co 400 - 500 kilometrów.
- Czyszczenie co 3-4 smarowanie.
Jeśli złapał Cię deszcz lub myłeś moto to smarowanie każdorazowo.
wydaje mi się, że Twój problem to to, że stanowczo zbyt często czyścisz łańcuch :P Wiadomo, że trzeba dbać, ale jak się więcej pucuje moto niż nim jeździ to coś jest nie tak ;)
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
pigwa
Motocyklista
Posty: 311
Rejestracja: 06 sty 2013, 15:55
Imię: Kamil
Miejscowość: Jarosław
Garnek: HJC RPHA 11 Plus
Motocykl: ZX6R
Kontakt:

Re: ŁAŃCUCH

Post autor: pigwa »

Myślałem, że to bez sensu nakładać nowy smar na stary więc go starałem się umyć :D :omg:
W deszczu nie jeżdżę więc będę więcej jeździł na jednym smarowaniu :)
Dzięki za odpowiedź :)
Kawasaki ER-5 ---> Kawasaki ZX6R 636 '05
Mój garaż! :)
Łona - ĄĘ
Marzeń się nie odkłada... To na marzenia się składa!
Pigwa
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: ŁAŃCUCH

Post autor: DeFi »

Ja łańcuch czyszczę, gdy zrobi się na nim naprawdę gruba warstwa brudu/smaru.

Łańcuch to jedyna rzecz z której się cieszysz, że jest brudny :) Jak się błyszczy to niedobrze :)
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
ODPOWIEDZ