Wymiana klocków hamulcowych

Dział dotyczący układu jezdnego

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

garrowq
Motorowerzysta
Posty: 58
Rejestracja: 11 wrz 2012, 02:29
Imię: Piotrek
Miejscowość: Piaseczno
Garnek: UVEX 515 BOSS

Re: Wymiana klocków hamulcowych

Post autor: garrowq »

Już sobie ze wszystkim poradziłem. Tłoczki można zdjąć w taki sposób jak pisze DeFi. Jarzmo było strasznie zapieczone ale i z nim sobie poradziłem. Na początku poszła w ruch chemia - wd40, nafta, jakieś inne odrdzewiacze. Nie bardzo dawało to efekt więc trzeba było sięgnąć do podstawowego narzędzia w każdym warsztacie - młotek. Młotkiem wybiłem prowadnice, przełożyłem jarzmo z innego zacisku i gotowe :)

Swoją drogą gorąco polecam przewody hamulcowe hel - po ich założeniu czuję kolosalną różnicę w hamowaniu, klamka jest teraz bardzo twarda, można zblokować przednie koło w czasie jazdy po suchym.

Przy okazji załączam instrukcję montażu przewodów hamulcowych hel - jest tam kilka przydatnych informacji, min. w jaki sposób odpowietrzyć układ hamulcowy. Gorąco polecam.
Hel 001.jpg
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
pigwa
Motocyklista
Posty: 311
Rejestracja: 06 sty 2013, 15:55
Imię: Kamil
Miejscowość: Jarosław
Garnek: HJC RPHA 11 Plus
Motocykl: ZX6R
Kontakt:

Re: Wymiana klocków hamulcowych

Post autor: pigwa »

Witam. Nadszedł czas wymiany klocków. Więc wyczytałem w tym temacie, że trzeba zmienić płyn.
Więc od tego zacznę moje pytanie. Czy jest to konieczne? I czy wyraźnie zwiększa to siłę hamulców?
Poza tym chciałem jeszcze zapytać jakie klocki polecacie? Z tego co czytałem to pojawiły się tutaj klocki EBC serii HH.
Jednak ja mam teraz założone klocki firmy Brembo i przy kupnie miały jeszcze ok. 4mm grubości, po ponad 6tyś km mają ok. 2-1,5 mm i byłem z nich zadowolony. Wyczytałem też, że klocki firmy Nissin są dobre, SBS też sobie radzą, EBS to tylko i wyłącznie w serii HH... Tak więc biorę pod uwagę te 4 firmy w : Nissin, Brembo, SBS i EBS. Miał ktoś z forum może z takimi klockami styczność? Jutro miałbym okazję popytać w sklepie o te klocki i dowiedzieć się jaka jest proporcja jakości względem ceny. :)
Dzięki za pomoc. Jeśli znacie jakieś inne firmy, godne polecenia to piszcie. :)
Kawasaki ER-5 ---> Kawasaki ZX6R 636 '05
Mój garaż! :)
Łona - ĄĘ
Marzeń się nie odkłada... To na marzenia się składa!
Pigwa
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Wymiana klocków hamulcowych

Post autor: DeFi »

Płyn hamulcowy wymienia się co roku. Jeżeli producent zaleca inaczej (rzadziej) to koszt płynu jest tak niewielki, a proces wymiany banalny, że zazwyczaj wymieniany jest co roku. Do tego dochodzi większe poczucie bezpieczeństwa, gdyż płyn hamulcowy jest higroskopijny (pochłania wodę) i z czasem traci swoje właściwości.

Co do klocków, to już 3 sezony przejeździłem na EBC HH i jestem zadowolony. Podobno mają opinie tarczożerczych :)
Nissiny są montowane fabrycznie i mają opinię jednych z najlepszych, aczkolwiek są drogie. O pozostałych się nie wypowiadam, bo nie użytkowałem.

Mam gdzieś w garażu Nissiny HH założone w Niemczech. Mają z połowę mięsa, ale skoro już zakupiłem nowe EBC HH to wymieniłem. Mógłbym ci je odsprzedać, ale pasują do poliftowej wersji ER-5
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Awatar użytkownika
JMR
Motorowerzysta
Posty: 74
Rejestracja: 25 maja 2012, 22:06
Imię: JAREK
Miejscowość: Ostrów Mazowiecka
Plecak: ROBERT KUBICA
Garnek: HELD APACHE
Skype: NIE POSIADAM
Numer GG: 728024
Telefon: 788******

Re: Wymiana klocków hamulcowych

Post autor: JMR »

Ja mam 2 rok EBC FA129 i naprawdę dają radę jeszcze sporo mięsa jest
Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,mówi Pan, który ma litość nad tobą.
(Iz 54,10)
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Wymiana klocków hamulcowych

Post autor: piter3105 »

A ja tam jeździłem na budżetowych NHC i też nie było problemu:P
pigwa
Motocyklista
Posty: 311
Rejestracja: 06 sty 2013, 15:55
Imię: Kamil
Miejscowość: Jarosław
Garnek: HJC RPHA 11 Plus
Motocykl: ZX6R
Kontakt:

Re: Wymiana klocków hamulcowych

Post autor: pigwa »

DeFi pisze:Mam gdzieś w garażu Nissiny HH założone w Niemczech. Mają z połowę mięsa, ale skoro już zakupiłem nowe EBC HH to wymieniłem. Mógłbym ci je odsprzedać, ale pasują do poliftowej wersji ER-5
Jutro będę w sklepie i zapytam o cenę nowych. Jeśli cena będzie przystępna to kupię nowe, a jak nie to może jakoś się dogadamy, o ile będą pasować bo mam rocznik '99 raczej przedliftem (z prostokątnym wlewem paliwa), chociaż nie patrzyłem czy może zacisk nie był zmieniany przed poprzedniego właściciela. :)

W każdym bądź razie dziękuje wam za odpowiedź. :)
Też sobie wymienię płyn, tam chyba dużo nie wchodzi, a trochę mi zostało dot4 ze zmiany w aucie. :P

A jeszcze takie pytanko. Macie może stalowy oplot? Albo z jakiego innego motocykla można kupić?
Szukałem na allegro są do zx6, ale nie wiem czy będą pasować, poza tym trochę drogie. :P
Kawasaki ER-5 ---> Kawasaki ZX6R 636 '05
Mój garaż! :)
Łona - ĄĘ
Marzeń się nie odkłada... To na marzenia się składa!
Pigwa
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Wymiana klocków hamulcowych

Post autor: DeFi »

Ja mam stalowy oplot. W ERce też miałem. Dopasować z innego moto może być trudno, bo np HEL robi przewody do modelu czyli podajesz model i jaki układ, oni sami dobierają długości przewodów.

Co do klocków, to patrząc na zdjęcia twojej ER-5 na Bikepics.com to widzę że masz zacisk z wersji przedliftowej. Nie będą pasować. Chyba że zainwestujesz w zacisk. Podobno nowszy ma lepszą skuteczność.
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
pigwa
Motocyklista
Posty: 311
Rejestracja: 06 sty 2013, 15:55
Imię: Kamil
Miejscowość: Jarosław
Garnek: HJC RPHA 11 Plus
Motocykl: ZX6R
Kontakt:

Re: Wymiana klocków hamulcowych

Post autor: pigwa »

No czytałem właśnie też o tej lepszej skuteczności hamowania, jednak nie bardzo fundusze pozwalają :P Na razie inwestuje w to co najpotrzebniejsze i w strój, zostały jeszcze spodnie i buty. :P
Ale dzięki za chęci. Pozdrawiam
Kawasaki ER-5 ---> Kawasaki ZX6R 636 '05
Mój garaż! :)
Łona - ĄĘ
Marzeń się nie odkłada... To na marzenia się składa!
Pigwa
Awatar użytkownika
JMR
Motorowerzysta
Posty: 74
Rejestracja: 25 maja 2012, 22:06
Imię: JAREK
Miejscowość: Ostrów Mazowiecka
Plecak: ROBERT KUBICA
Garnek: HELD APACHE
Skype: NIE POSIADAM
Numer GG: 728024
Telefon: 788******

Re: Wymiana klocków hamulcowych

Post autor: JMR »

Hamowanie też jest ważne pigwa :D
Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,mówi Pan, który ma litość nad tobą.
(Iz 54,10)
pigwa
Motocyklista
Posty: 311
Rejestracja: 06 sty 2013, 15:55
Imię: Kamil
Miejscowość: Jarosław
Garnek: HJC RPHA 11 Plus
Motocykl: ZX6R
Kontakt:

Re: Wymiana klocków hamulcowych

Post autor: pigwa »

No nie twierdzę, że nie :) Ale do tych hamulców już się przyzwyczaiłem i wiem na ile mogę na nie liczyć, a w razie "W" jeszcze spodni i butów brakuje ;P
Kawasaki ER-5 ---> Kawasaki ZX6R 636 '05
Mój garaż! :)
Łona - ĄĘ
Marzeń się nie odkłada... To na marzenia się składa!
Pigwa
ODPOWIEDZ