Kontrolka temperatury płynu

Wszystko co związane z kabelkami i oświetleniem naszej ER-ki

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Kontrolka temperatury płynu

Post autor: piter3105 »

Chciałbym zapytać jak w waszych Er kach działa w.w kontrolka. Po zakupie ER ki po przekręceniu kluczyka świeciła mi się tylko kontrolka od oleju, po uruchomieniu silnika gasła. Po jakimś czasie zacząłem grzebać i zauważyłem, że jeden kabelek (biało-żółty) tak sobie wisi. Skręciłem go z jakimś innym i potem kiedy przekręcałem kluczyk świeciły obydwie kontrolki i po uruchomieniu gasły. Patrząc w schemacie elektrycznym zauważyłem, że owy biało żółty kabelek powinien być przyczepiony do czujnika temperatury (tego wkręconego przy termostacie). Przy okazji wykręcenia czujnika sprawdziłem go (zapalniczką) i im cieplej tym jaśniej świeci kontrolka. Teraz po przekręceniu kluczyka znowu świeci tylko ta od oleju. Czy tak powinno być? Czy po przekręceniu kluczyka powinny świecić obydwie kontrolki, a po uruchomieniu silnika gasnąć? Czy tylko ta od oleju?
Swoją drogą czujnik ten działa tak jakby był przystosowany do zegara, ale takich wersji Er-nie było..
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Kontrolka temperatury płynu

Post autor: DeFi »

Po włączeniu zapłonu (przekręceniu kluczyka) zapalą ci się wszystkie kontrolki, tak jak w samochodzie z tym że nie gasną. Po odpaleniu oby dwie powinny zgasnąć.
Jak ci się kontrolka temperatury zaświeci w trakcie jazdy to możesz zacząć się martwić. Płyn w ER praktycznie nie ma jak się zagotować. Chyba że masz zasyfioną chłodnicę (zmniejszona objętość) albo za mało płynu i nie nadąża chłodzić.
Jak to pisał Krzychu (Keteiz) w innym temacie: ERki są niedogrzane. Musiałbyś od świtu do zmierzchu pałować erkę na mieście, to może zaświeci się kontrolka temp.
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Kontrolka temperatury płynu

Post autor: piter3105 »

Czujnik jest sprawny na pewno, czyli jednak coś te kabelki są nie tak. No w każdym razie dzięki za odpowiedź.
cybek
Motocyklista
Posty: 187
Rejestracja: 24 wrz 2011, 20:13
Imię: Michał
Miejscowość: Małopolska
Garnek: Shark S700

Re: Kontrolka temperatury płynu

Post autor: cybek »

A jak już gadacie o temperaturze. Czy wentylator się w ogóle u was czasami włącza? Jak kupowałem moto to po jeździe z półgodziny wydawało mi sie, że włączył się wentylator. Czy to coś poważnego? Zastanawiam sie, czy poprzednik zmieniając płyn chłodniczy nie próbował go wlewać przez zbiornik wyrównawczy, ale teraz nie mam jak tego sprawdzić.
Awatar użytkownika
duzydamian
Motocyklista
Posty: 144
Rejestracja: 13 sie 2011, 18:10
Imię: Damian
Miejscowość: Chorzów
Garnek: AGV K3 Basic
Numer GG: 3799712
Kontakt:

Re: Kontrolka temperatury płynu

Post autor: duzydamian »

U mnie wiatrak się włącza. Np. po dłuższej jeździe po mieście w ciepły dzień. Najprościej odpalić na postoju i zostawić na 10 minut czasem kręcąc manetką. U mnie po mniej więcej takim czasie na postoju rusza wiatrak.
Obrazek
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Kontrolka temperatury płynu

Post autor: DeFi »

cybek jeżeli nie spuszczałeś jeszcze płynu chłodniczego od momentu zakupu, to jest możliwość sprawdzenia. Po prostu zlej stary płyn, zobaczysz ile go było w układzie (powinno być 1,7l wg serwisówki) i zalej nowym. Przy okazji przeczyść filterek co przy gaźnikach od strony kranika się znajduje. Może mieć w sobie sporo syfu.

Co do załączania się wentylatora, to normalne że jeżdżąc po mieście załączy się wentylator. Przy małych prędkościach (w mieście) użebrowanie silnika nie daje rady schłodzić całości, wiec załącza się wentylator. A rozpoznać, czy się załączył, można po fali ciepła trafiającą w nogi.
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Kontrolka temperatury płynu

Post autor: piter3105 »

U mnie też nie raz się załączy, najczęściej przy upalnych dniach. Wracając do mojego wcześniejszego pytania, od kontrolki temperatury odchodzą dwa kabelki (brązowy i biało-żółty). Brązowy idzie do masy, a biało-żółty wchodzi do jakichś kostek, aż w końcu trafia do czujnika. Tak powinno być połączone? Jeśli ktoś mógłby przy okazji zdemontowanego zbiornika zrobić zdjęcie czujnika i wrzucić tutaj to byłbym wdzięczny, bo interesuje mnie jeszcze jak wygląda końcówka czujnika,
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Kontrolka temperatury płynu

Post autor: DeFi »

Według serwisówki brązowy (następnie brązowo biały) idzie do modułu zapłonowego. Żółto-biały idzie przez kostkę w lampie do czujnika temperatury
B - czujnik temperatury wody
B - czujnik temperatury wody
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Kontrolka temperatury płynu

Post autor: piter3105 »

Dzięki a rysunek, ale ten w z serwisówki jest jak się nie mylę, ale interesuje mnie jeszcze jaka końcówka jest na kabelku tym biało-żółtym? Bo ja zarobiłem zwykłą wsuwkę żeńską i tak zahaczyłem na końcówce czujnika. Jest tak, że jak biało-żółtym dotknę do gwintu czujnika, do obudowy termostatu itp. to normalnie kontrolka się świeci i po uruchomieniu silnika gaśnie, a jeśli jest na tej końcówce to tylko jak pogrzałem zapalniczką kontrolka zaczęła się rozjaśniać, ale ona chyba powinna działać tak, że albo się świeci albo nie.
Awatar użytkownika
pioter300
Motocyklista
Posty: 151
Rejestracja: 01 lip 2012, 12:39
Imię: Piotr
Miejscowość: Wa-wa/Piaseczno
Garnek: SHARK S900

Re: Kontrolka temperatury płynu

Post autor: pioter300 »

Poraz kolejny odkopuję stary temat - poco zaczynac nowy. W końcy walczę o "łopatkę roku".

Mam pytanie : czy ktos z Was zastanawiał sie nad montażem wskaźnika, który pokazywał by temeraturę silnika albo płynu chłodniczego, tak jak jest to w nowszych sprzętach??

Cały czas mam wąpliwości, czy silnik mi się nie przegrzewa. Wiem, że jest kontrolka, ale co jeśli nie zaświeci się w pore, a ja przejadę i przegrzeje silnik? Chciałbym zainstalować sobie jakiś wskaźnik temperatury. A może wystarczy zwykły termometr samochodowy z czujnikiem zewnętrznym zainstalowanym gdzies na silniku? Ma ktoś jakieś pomysły??

A tak w ogóle jaka jest normalna temperatura pracy silnika i gdzie to najlepiej sprawdzić?
Jestem bardzo początkujący więc proszę nie dziwić się niektórymi moimi pytaniami.
Pierwsze moto, pierwsze godziny jazdy i pierwszy kontakt z mechaniką.
ODPOWIEDZ