Cykanie z lewej strony cylindra

Dział dotyczący spraw silnikowych

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

rafalski_4
Rowerzysta
Posty: 18
Rejestracja: 03 sty 2015, 23:49
Miejscowość: podkarpacie

Cykanie z lewej strony cylindra

Post autor: rafalski_4 »

Witam
Odpaliłem dzisiaj kawę ER5 i gdy wyłączyłem ssanie, gdy moto już spadł do niższych obrotów usłyszałem dziwne cykanie. Gdy wróciłem z przejażdżki cykanie było dalej słychać. Słychać to tylko przy niskich obrotach, ale najprawdopodobniej dlatego, że jak dodam gazu to silnik to zagłusza. Obawiam się, że to mogą być pierścienie.
Wrzuciłem dodatkowo filmik na yt: https://www.youtube.com/watch?v=cAjLyuL ... e=youtu.be
Czy mógłby ktoś to ocenić?
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Remilo7
Motorowerzysta
Posty: 85
Rejestracja: 14 kwie 2015, 22:45
Imię: Paweł
Miejscowość: Opole
Garnek: HJC FG-17

Re: Cykanie z lewej strony cylindra

Post autor: Remilo7 »

Możesz wziąć jakiś kawałek drewna/metalu i z jednej strony przyłożyć do ucha, a z drugiej do różnych części silnika i cylindra. Wtedy będziesz słyszał lepiej skąd konkretnie dochodzi ten dźwięk. W poprzednim moto miałem podobny, ale wbrew pozorom to nie były pierścienie, a brzęczenie dochodziło z okolic tej strony silnika, po której było magneto.
"Zawodowcy są przewidywalni, strzeż się amatorów"

Jawa 50 > Yamaha TDR 125 > Kawasaki ER5
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Cykanie z lewej strony cylindra

Post autor: Lish »

Sprawdź napinacz łańcuszka rozrządu. Najpierw odkręcasz pojedynczą śrubę i wysuwasz sprężynę, następnie dwie pozostałe i wyjmujesz cały napinacz. Sprawdzasz na którym ząbku jest wysunięty. Napinacz mógł się zaciąć, albo łańcuszek jest już rozciągnięty. Inna rzecz to mogą być zawory - zdejmij pokrywę i pomierz luzy.
rafalski_4
Rowerzysta
Posty: 18
Rejestracja: 03 sty 2015, 23:49
Miejscowość: podkarpacie

Re: Cykanie z lewej strony cylindra

Post autor: rafalski_4 »

Dzięki za odpowiedzi.
Tak trochę pomyślałem o tym problemie i poszperałem w internecie i doszedłem do wniosków, że pierścienie to chyba nie będą, bo spadku mocy nie odczułem. Przy zwiększonych obrotach praktycznie stukania nie słychać (może i występuje, ale jest zagłuszane przez silnik). Średnio jeżdżę na obrotach ok. 5k, to przy takich obrotach pierścienie by się chyba rozsypały, jakby były pęknięte, albo w inny sposób uszkodzone.
Wydaje mi się, że może to być łańcuszek rozrządu albo zawory.
Dodatkowo odrzucę chyba myśl o panewce, bo to jednak trochę za cicho (ale mogę się mylić).

Czy dobrze myślę?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Cykanie z lewej strony cylindra

Post autor: Lish »

Ja bym zrobił tak jak napisałem. Stukanie panewki to chyba nieco inny dźwięk. Mi to brzmi jak łańcuszek.
rafalski_4
Rowerzysta
Posty: 18
Rejestracja: 03 sty 2015, 23:49
Miejscowość: podkarpacie

Re: Cykanie z lewej strony cylindra

Post autor: rafalski_4 »

Na pewno zacznę od sprawdzenia łańcuszka rozrządu, bo to chyba najszybciej.
A czy jak tak chwilę będę jeździł nic się nie stanie?

P.S. A tak z ciekawości, to u Ciebie podobnie to brzmiało: http://forum.kawasaki-er5.pl/viewtopic.php?f=10&t=545 ??
Ostatnio zmieniony 06 cze 2015, 00:33 przez rafalski_4, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Cykanie z lewej strony cylindra

Post autor: Lish »

To tylko 3 śruby, lepiej od razu sprawdź
macieksib
Podawacz śrubek
Posty: 13
Rejestracja: 17 lip 2014, 02:49
Imię: Maciej
Miejscowość: Normanton

Re: Cykanie z lewej strony cylindra

Post autor: macieksib »

Witam zainteresowanych tematem, mój silnik pracuje podobnie i powiem co zrobiłem do tej pory żeby zdiagnozować te dźwięki:
- Czyszczenie gaźników nie pomogło
- wymiana oleju zero poprawy
- to samo z napinaczem łańcuszka sprawdzony na 7 progu i sie nie zacina
- nowe świece i fajki
- i jeszcze inne
Co podejrzewam i jest do sprawdzenia:
zawory
sprzęgło
regulacja stanu paliwa w komorze spalania i mieszanki paliwowo powietrznej
wymiana filtr powietrza i wymiana kabli wysokiego napięcia
jeszcze może być coś z rozrusznikiem
to możesz zacząć robić od sprawdzenia luzu zaworowego nic nie kosztuje jeśli masz narzędzia a na forum jest świetny poradnik jak tego dokonać. Piweczko przy motorze zamiast przy telewizorze a na weekend może sie zabiorę za sprawdzenie u siebie jak wyglada luz bo może coś pomieszałem przy ostatniej naprawie i muszę wymienić uszczelkę bo sie poci wiec jeśli nie chce sie Tobie sprawdzać to ja to sprawdzę i dam znać co było i czy pomogło
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Cykanie z lewej strony cylindra

Post autor: Lish »

macieksib pisze: to możesz zacząć robić od sprawdzenia luzu zaworowego nic nie kosztuje jeśli masz narzędzia a na forum jest świetny poradnik jak tego dokonać. Piweczko przy motorze zamiast przy telewizorze a na weekend może sie zabiorę za sprawdzenie u siebie jak wyglada luz bo może coś pomieszałem przy ostatniej naprawie i muszę wymienić uszczelkę bo sie poci wiec jeśli nie chce sie Tobie sprawdzać to ja to sprawdzę i dam znać co było i czy pomogło
Zawory to podstawa do sprawdzenia. Filtr powietrza? kable? rozrusznik? Te rzeczy nie mają żadnego związku z cykaniem podczas pracy silnika. A może jesteście przewrażliwieni odnośnie tego dźwięku? :P
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Cykanie z lewej strony cylindra

Post autor: Kanc1erz »

Lish pisze: Zawory to podstawa do sprawdzenia. Filtr powietrza? kable? rozrusznik? Te rzeczy nie mają żadnego związku z cykaniem podczas pracy silnika. A może jesteście przewrażliwieni odnośnie tego dźwięku? :P
Ja też obstawiam przewrażliwienie, ale... Kto pyta, nie błądzi.
Kable mogą mieć wpływ - jak przeskakuje iskra na kablu HV to to faktycznie słychać.

@Autor - przyjedź na zlot to eksperci powiedzo :P
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
ODPOWIEDZ