Regulacja składu mieszanki

Dział dotyczący spraw silnikowych

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
adiplo
Motorowerzysta
Posty: 67
Rejestracja: 16 sie 2013, 11:10
Imię: Adam
Miejscowość: Gdańsk
Garnek: HJC

Regulacja składu mieszanki

Post autor: adiplo »

Cześć.

Przeprowadziłem serwis moto i mam problem z synchronizacją. Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi.
Wyregulowałem zawory, wyczyściłem gaźnik, wszystko jest cacy.
Podczas synchronizacji jednak nie mogę ustawić jednakowego poziomu podciśnienia. Tzn jeżeli ustawię regulując śrubą synchro w dolnym zakresie obrotów 1300rpm wtedy rozjeżdża mi się w górnych - 3000rpm. Jeżeli zsynchronizuję poprawnie przy 3000 rpm to rozjeżdża mi się synchro na wolnych obrotach.
Czy nie powinni być tak że synchronizację wolnych obrotów reguluję śrubami składu mieszanki a dopiero wyższe obroty reguluje przepustnicami?

Jak reguluje się skład mieszanki? Duże obroty śrubki czy minimalne? Na słuch węch czy wzrokowo?
nie chodzi o to by złapać króliczka, lecz aby gonić go...
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Regulacja składu mieszanki

Post autor: piter3105 »

Co do składu mieszanki to proponuję na serwisówkę (gdzieś tam chyba jest ile wykręcić śrubkę) i jeśli wszystko będzie ok, to zostawić, a jeśli nie to dla mnie wyznacznikiem jest kolor świec.
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Regulacja składu mieszanki

Post autor: Kanc1erz »

Ogólnie do regulacji gaźników powinno się używać tzw. "colortune'a". Jest to bezbarwna (szklana) świeca i podczas regulacji kontroluje się kolor spalanej mieszanki. Idealny kolor to pomiędzy niebieskim, a jasnoniebieskim.

Zarzucam jeszcze filmem :)
https://www.youtube.com/watch?v=DbObVbaK-kw
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Awatar użytkownika
adiplo
Motorowerzysta
Posty: 67
Rejestracja: 16 sie 2013, 11:10
Imię: Adam
Miejscowość: Gdańsk
Garnek: HJC

Re: Regulacja składu mieszanki

Post autor: adiplo »

Co do colortune to kosztuje ona ponad 200zł więc nie mało.
Myślałem że da się ustawić domowym sposobem. Nie każdy ma colortune.
A co z synchronizacją? Dlaczego nie mogę ustawić synchro w pełnym zakresie obrotów?
nie chodzi o to by złapać króliczka, lecz aby gonić go...
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Regulacja składu mieszanki

Post autor: Kanc1erz »

adiplo pisze:Co do colortune to kosztuje ona ponad 200zł więc nie mało.
Myślałem że da się ustawić domowym sposobem. Nie każdy ma colortune.
A co z synchronizacją? Dlaczego nie mogę ustawić synchro w pełnym zakresie obrotów?


No cóż, to prawda, koszt 200zł, ale można by się z kimś zrzucić jak masz jakichś znajomych.. Choć teraz wiadomo - wtryski i te sprawy :)
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
macieksib
Podawacz śrubek
Posty: 13
Rejestracja: 17 lip 2014, 02:49
Imię: Maciej
Miejscowość: Normanton

Re: Regulacja składu mieszanki

Post autor: macieksib »

Witam wszystkich sory za odkopywanie, ale może komuś się przyda.

Co do gaźników czyszczenie, regulacja poziomu paliwa, ustawienie składu mieszanki, a na koniec dopiero synchronizacja.

Co do czyszczenia każdy wie jak to zrobić, więc nie będę się rozpisywał.

Regulacje poziomu paliwa wykonuje się podginając lub odginając blaszki na pływakach, wysokość pływaka od krawędzi powinna wynosić 17 +/- 2 mm, a poziom paliwa w komorze pływakowej powinien wynosić 1,5 mm powyżej ~ 0,5 mm poniżej łączenia komory z gaźnikiem.

Ustawienie składu mieszanki przeprowadza się poprzez wkręcenie śrub regulacyjnych do końca (są to śruby od spodu gaźnika i mogą być zaślepione aluminiową wkładką), a następnie wykręcenie o 1,1/4 obrotu, to jest pozycja wyjściowa według serwisówki, jeśli jest oryginalny tłumik i filtr powietrza powinno być ok w celu sprawdzenia po kilkuminutowej przejażdżce sprawdzić kolory świec, jeśli kolor jest kawa z mlekiem to jest wszystko w porządku, jeśli kolor jest ciemniejszy to oznacza zbyt dużo paliwa, więc trzeba śrubkę o 1/4 dokręcić, jeśli za jasna to 1/4 odkręcić i tą metodą można wyregulować skład mieszanki na tyle, aby silnik pracował okej

Dopiero po tych czynnościach można wykonywać synchronizację

Pozdrawiam :love:
Awatar użytkownika
gedziog
Motorowerzysta
Posty: 77
Rejestracja: 18 cze 2015, 17:44
Imię: Arkadiusz
Miejscowość: Gniezno
Garnek: shark skwall

Re: Regulacja składu mieszanki

Post autor: gedziog »

przeglądałem serwisówkę i nigdzie się nie dopatrzyłem o wykręceni na 1,1/4 obrotu śruby od regulacji mieszanki ?? możesz z łaski swojej pokazać mi gdzie to jest :serce:
macieksib
Podawacz śrubek
Posty: 13
Rejestracja: 17 lip 2014, 02:49
Imię: Maciej
Miejscowość: Normanton

Re: Regulacja składu mieszanki

Post autor: macieksib »

kolego musisz sprawdzić w tych tabelach na początku działu "Fuel" jest bo sprawdzałem podczas pisania poprzedniego postu u mnie jest to na 44 stronie
ODPOWIEDZ