Za szybko się grzeje chłodnica?

Dział dotyczący spraw silnikowych

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
Taero
Motorowerzysta
Posty: 75
Rejestracja: 17 gru 2012, 16:51
Imię: Artur
Miejscowość: Wrocław
Garnek: LS2 FF384 Blade II

Re: Za szybko się grzeje chłodnica?

Post autor: Taero »

Mam pytanie - jak często uruchamia wam się wentylator od chłodnicy? Zauważyłem, że od jakiegoś czasu prawie za każdym razem, jak kończę jazdę i gaszę silnik, to wentylator jeszcze przez minutę czy dwie jest uruchomiony. Wcześniej nie miałem z tym problemu.
Poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym jest w normie. Za to brakuje mi korka od zbiorniczka wyrównawczego.
PS. Ktoś wie gdzie we Wrocławiu bądź Warszawie można dostać taki korek?
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
garrowq
Motorowerzysta
Posty: 58
Rejestracja: 11 wrz 2012, 02:29
Imię: Piotrek
Miejscowość: Piaseczno
Garnek: UVEX 515 BOSS

Re: Za szybko się grzeje chłodnica?

Post autor: garrowq »

@Taero: Przy dużych upałach wentyl od chłodnicy może się włączać dosyć często, szczególnie przy jeździe w mieście (korki, światła).

Jeśli chodzi o korek od zbiornika wyrównawczego, to jest to zwykły kawałek gumy (przynajmniej u mnie). Możesz zadzwonić do ASO Kawasaki.

https://kawasaki-czesci.motolagow.pl/formularz_.php --> tutaj możesz wysłać zapytanie o ten korek. Mam nadzieję, że nie policzą dużo:) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Za szybko się grzeje chłodnica?

Post autor: jotto »

Mi się jeszcze nigdy nie włączył wentylator od chłodnicy, a czasami jest na prawdę gorąco.
Może tak być?
Obrazek
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Za szybko się grzeje chłodnica?

Post autor: Corr »

Ja w zeszłym roku też tak miałem i mnie to martwiło. W serwisówce jest opis co trzeba zewrzeć żeby uruchomić wentylator, poszukaj sobie(dział 15-56) i sprawdź czy jest sprawny.
Od tego czasu włączył się dosłownie parę razy, ostatni raz jak wróciłem ze zlotu ;)

A najprostszy sposób to przegazować moto na postoju(w przypadku mojego egzemplarza chwilę to trwa)
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Za szybko się grzeje chłodnica?

Post autor: jotto »

Jak zinspectować radiator fan switch? Bo to on jest winowajcą :P
da się go naprawić czy trzeba wymienić?
Obrazek
Awatar użytkownika
cici0201
Motocyklista
Posty: 233
Rejestracja: 08 kwie 2013, 21:53
Imię: Krystian
Miejscowość: Kutno
Garnek: LS2 FF370

Re: Za szybko się grzeje chłodnica?

Post autor: cici0201 »

jotto ja też miałem problem z tym włącznikiem, przynajmniej mi się tak wydawało. Dziwiło mnie, że nigdy mi się wentylator nie włączał. Sprawdziłem wentylator stykając dwa styki odchodzące od włącznika wentylatora, okazał się sprawny. Wyjąłem ten włącznik, sprawdziłem jak w instrukcji, niby się nie włączał.Kupiłem drugi, też wydawał się nie sprawny. Jak się okazało oba są sprawne tylko trzeba chwilę pogotować wodę i się włączy. A moto musi sporo czasu stać na postoju i to na wysokich obrotach aby się wentylator zaczął działać.
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Za szybko się grzeje chłodnica?

Post autor: jotto »

Ale jak sobie teraz tak pomyślę, to mi tam nieźle bucha gorącem po dłuższej jeździe :P

Rozumiem, że muszę spuścić płyn chłodniczy, żeby sprawdzić czy działa włącznik w np. wodzie zagotowanej?
Obrazek
Awatar użytkownika
cici0201
Motocyklista
Posty: 233
Rejestracja: 08 kwie 2013, 21:53
Imię: Krystian
Miejscowość: Kutno
Garnek: LS2 FF370

Re: Za szybko się grzeje chłodnica?

Post autor: cici0201 »

Ja za pierwszym razem spuszczałem płyn bo go zmieniałem. Da radę zrobić to bez spuszczania ale musisz mieć coś żeby tam wkręcić. Ja po prostu szybko wykręciłem jeden i od razu wkręciłem ten nowy, wiadomo trochę płynu ucieknie ale to zassie sobie ze zbiornika wyrównawczego.

A sprawdzałem je tak, że na kawałku drutu wieszałem w małym garnuszku, grzałem wodę aż do zagotowania (od zagotowania było trzeba chwilkę jeszcze poczekać aż się załączy), jednocześnie miałem podłączony multimetr ustawiony na pomiar rezystancji lecz jeżeli nie posiadasz to będzie słychać takie delikatne cyknięcie.
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Za szybko się grzeje chłodnica?

Post autor: jotto »

Wymienię od razu płyn, bo nie wiem kiedy był wymieniany ostatnio.

No i sprawdzę tak jak mówisz tego termo-switcha.
Obrazek
Awatar użytkownika
Taero
Motorowerzysta
Posty: 75
Rejestracja: 17 gru 2012, 16:51
Imię: Artur
Miejscowość: Wrocław
Garnek: LS2 FF384 Blade II

Re: Za szybko się grzeje chłodnica?

Post autor: Taero »

Dodam od siebie, że u mnie wentylator odpalał się często, bo na chłodnicy miałem założoną osłonę, która po prostu zmniejszała skuteczność chłodnicy. Po zdjęciu osłony problem się rozwiązał.
PS. Na zdjęciu poniżej pokazuję, o jaką osłonę mi chodzi :)
Obrazek
ODPOWIEDZ