Regulacja składu mieszanki - strzelanie w tłumik

Dział dotyczący spraw silnikowych

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
koomahnah
Rowerzysta
Posty: 30
Rejestracja: 17 paź 2011, 21:53
Miejscowość: Kielce

Regulacja składu mieszanki - strzelanie w tłumik

Post autor: koomahnah »

Cześć. Mam parę pytań - pierwsze: jeśli moto mi strzela w tłumik przy odjęciu gazu na wysokich, to jest to oznaka zbyt bogatej mieszanki? Powinienem wkręcić śrubę od jej składu, czy wykręcić?

Ponadto: ta śruba, którą się to reguluje, odpowiada chyba tylko za skład mieszanki na niskich obrotach - czy się mylę? Jeśli nie, to jak ustalany jest skład mieszanki podczas normalnej pracy silnika?
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Regulacja składu mieszanki - strzelanie w tłumik

Post autor: Corr »

Każdy gaźnik ma osobną śrubę od ustalania mieszanki(o ile dobrze pamiętam, na dole obudowy w takiej "tulejce").
Jeżeli strzela w tłumik to zbyt bogata mieszanka, wtedy wkręcasz śruby, jeżeli strzela w gaźnik mieszanka jest zbyt uboga.
Warto obejrzeć świece, po ich kolorze poznasz co jest nie tak z mieszanką(kawowe- ok, ciemne- bogato, jasne- ubogo :lol: ) obejrzyj sobie w necie zdjęcia jaki kolor powinny mieć ;)


Śruba "B" na zdjęciu służy do synchronizacji gaźników, podejrzewam, że to o niej myślałeś pisząc o regulacji mieszanki :)

Mieszankę ustala się tylko w jeden sposób, nie ma różnych ustawień na pracę jałową i normalną.

Poczytaj poradniki odnośnie regulacji gaźników, bo każdy działa na tej samej zasadzie, żebyś wiedział co i jak i do czego ;)

Edit; strzelanie nie jest jednoznacznym objawem złej mieszanki, na przelotowym tłumiku zawsze będzie trochę strzelać :twisted: Jeżeli spalanie wynosi około 4,5l/100km to jest ok, chyba, że spala Ci sporo więcej.
Załączniki
Zrzut .png
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Regulacja składu mieszanki - strzelanie w tłumik

Post autor: piter3105 »

Dokładnie tak, niekoniecznie musi być zła mieszanka. U mnie spalanie jest w porządku, a strzela, ponieważ tłumik jest trochę wybebeszony. Strzelanie zaczęło się zaraz po wybebeszeniu, także na pewno to nie jest wina składu mieszanki ;)- przynajmniej u mnie:P
Awatar użytkownika
Fryta
Motocyklista
Posty: 192
Rejestracja: 24 sty 2012, 14:07
Imię: Michał
Miejscowość: Warszawa
Plecak: Dorota
Garnek: jeden z 2 :) różnie
Numer GG: 1378431
Telefon: 504909145

Re: Regulacja składu mieszanki - strzelanie w tłumik

Post autor: Fryta »

Jak dla mnie to jeśli w tym wypadku spalanie nie zwiększy sie znacznie to poprawił bym to przy czyszczenie, reg i synchronizacji gaznikow przed sezonem
Awatar użytkownika
koomahnah
Rowerzysta
Posty: 30
Rejestracja: 17 paź 2011, 21:53
Miejscowość: Kielce

Re: Regulacja składu mieszanki - strzelanie w tłumik

Post autor: koomahnah »

Dzięki za rady. Tłumik nie był modyfikowany, chyba że przez poprzedniego właściciela, ale wątpię - jest cichy i ćwierka ;) Jutro wgłębię się jeszcze w serwisówkę i zajmę się tą regulacją. Spalanie mam dokładnie 4,5l - zmierzyłem ostatnio - ale nie uważam tego za najlepszy wynik, bo jeździłem tą furą b. ekonomicznie, do tego z połowę dystansu zrobiłem w trasie. Może coś ta regulacja pomoże. Wymieniłem już zaworki iglicowe, wyczyściłem gaźniki, wyregulowałem zawory, także ustawiając to i synchronizując gaźniki mógłbym już zamknąć sprawy "silnikowe".

btw, Corr, pozdrawiam kolegę linuksiarza. Też mam Ubu na lapku :bandit:
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Regulacja składu mieszanki - strzelanie w tłumik

Post autor: Lish »

ja mam taką zasadę - jak działa, nie pali dużo to nie ma co tykać ;)
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Regulacja składu mieszanki - strzelanie w tłumik

Post autor: jotto »

Kurde, mi po wyjęciu dB-killera z Montiego strasznie strzela, wcześniej też strzelał, ale cieszej. Podoba mi się to, ale ja wiem, że mam zbyt bogatą mieszankę, bo mi dużo pali, na całym baku ostatnio zrobiłem 200km (bez rezerwy), czyli spalanie 6l/100km
Obrazek
Awatar użytkownika
koomahnah
Rowerzysta
Posty: 30
Rejestracja: 17 paź 2011, 21:53
Miejscowość: Kielce

Re: Regulacja składu mieszanki - strzelanie w tłumik

Post autor: koomahnah »

Poczytałem trochę i dodam jeszcze, że warto sprawdzić/wyregulować poziom paliwa w gaźnikach - jest o tym w serwisówce. Zabiorę się za te regulacje ale już chyba na wiosnę, nie mam sensu teraz tego rozkładać, zaraz może się skończyć pogoda :f
ODPOWIEDZ