Kapiący olej spod pompy wody.

Dział dotyczący spraw silnikowych

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
kondziu
Rowerzysta
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2012, 18:17
Imię: Konrad
Miejscowość: Psary k/Trzebinii
Plecak: Narzeczona - Kinga :)
Garnek: Lazer Viper Vertigo

Re: Kapiący olej spod pompy wody.

Post autor: kondziu »

Wczoraj udało mi się w końcu zrobić wszystko na glanc. Kilka wskazówek dla Ciebie,Heban71 oraz pozostałych użytkowników:
- gwinty na pompie wody jak i wałku pompy wody są LEWE! Kręcąc w prawo po prostu się urwą
-Obrazek symbolem T6 jest zaznaczony wałek napędowy pompy wody. Jest on wkręcany w wałek równoważący umieszczony w silniku, więc nie ma potrzeby rozbierania połowy silnika żeby to wymienić. Ja osobiście sam po prostu przyspawałem starą śrubę z futerka wiertarki (które mocuje futerko do wirnika wiertarki, ponieważ tam jest lewy gwint), należy tylko uważać, by przyspawać to równo
- przy kapaniu oleju należy wymienić uszczelkę między silnikiem a środkowym dekielkiem. Jeśli kapie woda spomiędzy zewnętrznego dekielka trzeba wymienić uszczelkę, jeśli kapie woda pod deklem bliżej silnika należy zastosować tzw. zestaw naprawczy pompy wody (koniecznie!)
- uszczelka kupiona oryginalnie ma 0,5 mm grubości. Ja zastosowałem 1 mm i jednak jest lepsza. Zamiast 50 zł za komplet kupuje się arkusz preszpanu za 8 zł w motoryzacyjnym i samemu śmiało można wyciąć nożyczkami i nożykiem do tapet. Jeśli ktoś ma dostęp, można także kupić inną uszczelkę (podobną do korka, ale nie wiem, jak się nazywa fachowo :p). Lepiej trzyma niż preszpanowa do nierównych powierzchni.
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Kapiący olej spod pompy wody.

Post autor: piter3105 »

U mnie kapała właśnie woda i trochę podratowałem się silikonem. Tak właściwie ten zestaw naprawczy i uszczelniacz to czemu ma zapobiegać, żeby woda do oleju nie poszła? Po wymianie uszczelek, płynu itd. przejechałem 2500 km i olej jest na swoim miejscu i płyn też. Jeśli płyn uciekał tam przy silniku to koniecznie powinienem zastosować ten zestaw naprawczy? W tej chwili jest wszystko w porządku, ale fakt, że bez silikonu na zwykłych uszczelkach spod tamtej bliżej silnika ciekło, ale może wynika to też z nierównej powierzchni, albo słabej jakości uszczelki, bo kiedyś płyn uciekał mi również spod tej zewnętrznej.
Awatar użytkownika
kondziu
Rowerzysta
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2012, 18:17
Imię: Konrad
Miejscowość: Psary k/Trzebinii
Plecak: Narzeczona - Kinga :)
Garnek: Lazer Viper Vertigo

Re: Kapiący olej spod pompy wody.

Post autor: kondziu »

Nie wiem dokładnie, jak ten zestaw naprawczy działa, ale podejrzewam, że działa on na zasadzie uszczelki pomiędzy wirnikiem pompy wody a resztą. Świadczy o tym sprężyna wraz z gumowym dociskiem do wirnika. Ja wiem, że uszczelki nowe i silikon załatwia niejako sprawę, ale wychodzi na to że swoją rolę spełniają wtedy, jak te gumowo - sprężynkowe elementy są w dobrym stanie :)
Obrazek
Jak się dobrze przyjrzeć elementowi po lewej stronie, składa się z tego gumowo - sprężynowego elementu oraz metalowego "koszyka", w którym jest to na stałe zamocowane. U mnie na przykład te elementy nie trzymały się razem tylko były oddzielone i może właśnie to powodowało słaby docisk a w konsekwencji przeciekanie płynu chłodniczego? Naprawdę nie wiem, ale wiem, że po wymianie tego jest spokój :)
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Kapiący olej spod pompy wody.

Post autor: piter3105 »

U mnie też jest sucho, nic się nie dzieje to chyba tego nie będę ruszać, bo nawet nie chcę pamiętać ile się nadenerwowałem jak skręciłem wszystko po raz kolejny a tu kap, kap..
Awatar użytkownika
kondziu
Rowerzysta
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2012, 18:17
Imię: Konrad
Miejscowość: Psary k/Trzebinii
Plecak: Narzeczona - Kinga :)
Garnek: Lazer Viper Vertigo

Re: Kapiący olej spod pompy wody.

Post autor: kondziu »

Otóż to. Skoro nie kapie to lepiej zostawić :)
Awatar użytkownika
Dani66
Motorowerzysta
Posty: 75
Rejestracja: 05 cze 2011, 18:29
Imię: Daniel
Miejscowość: RSA
Garnek: Suomy Apex

Re: Kapiący olej spod pompy wody.

Post autor: Dani66 »

Sprawdź oring w tej dużej śrubie na lewo od pokrywy pompy, uszczelkę na larsson.pl kupisz za 21zł.
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Kapiący olej spod pompy wody.

Post autor: piter3105 »

Ja mam sprawdzić? Jeśli chodzi Ci o tę śrubę od ciśnienia oleju (oryginalnie czarną) to tam jest suchutko, zresztą oryginalna mi się rozsypała, a mam dorobioną nową + nowa podkładka aluminiowo-gumowa. Oring tam raczej racji bytu by nie miał. A o której uszczelce mówisz za 21 zł?
Awatar użytkownika
Dani66
Motorowerzysta
Posty: 75
Rejestracja: 05 cze 2011, 18:29
Imię: Daniel
Miejscowość: RSA
Garnek: Suomy Apex

Re: Kapiący olej spod pompy wody.

Post autor: Dani66 »

Chodzi mi o tą śrubę tzw. holenderkę, z przelotem w środku. Oring ma rację bytu, bo oryginalnie tam jest i uszczelnia, po dokręceniu, główkę śruby z obudową.
Uszczelka pod pokrywę sprzęgła kosztuje 21zł.
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Kapiący olej spod pompy wody.

Post autor: piter3105 »

Uszczelkę to już zmieniałem jakiś czas temu, ale tego oringa na prawdę nie kojarzę, żeby był na tej śrubie od ciśnienia, (ale jaką ona obudowę dociska?) No w każdym razie sucho jest także ok. :)
Awatar użytkownika
Dani66
Motorowerzysta
Posty: 75
Rejestracja: 05 cze 2011, 18:29
Imię: Daniel
Miejscowość: RSA
Garnek: Suomy Apex

Re: Kapiący olej spod pompy wody.

Post autor: Dani66 »

Ta śruba wygląda tak jakby był łeb śruby zgrzewany z podkładką i tam jest taki rant na oring, który po dokręceniu uszczelnia.
ODPOWIEDZ