Jak dopasować kask - film [eng]

Wszelkie pytania odnośnie kasków

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

Awatar użytkownika
Dabrus
Motocyklista
Posty: 120
Rejestracja: 04 sty 2011, 14:05
Miejscowość: Szczecin, Myślibórz
Lokalizacja: Szczecin, Myślibórz

Jak dopasować kask - film [eng]

Post autor: Dabrus »

Witam,

Każdy z nas ma jakiś kask, ale nie zawsze jest to kask właściwy. Jeśli kupujemy przez internet sugerujemy się wymiarami podanymi na stronie, a w sklepie sprzedawca sugeruje nam, który kask jest dla nas lepszy. Co powinniśmy zrobić, to przeprowadzić parę testów sami, a wtedy będziemy wiedzieć najlepiej jaki kask pasuje na naszą głowę (wymiary wymiarami, każdy z nas ma przecież trochę inny kształt głowy). Poniżej filmik (niestety tylko dla znających angielski), który bardzo fajnie przedstawia co powinniśmy zrobić przymierzając nowy kask:




EDIT:
Może w skrócie, dla tych co nie znają angielskiego (z podanym czasem na filmiku żeby można było szybko sprawdzić). Na filmiku jest prezentowany kask, który NIE pasuje, aby było wiadomo co się dzieje, jeśli przeprowadzone testy wypadają źle:
<2:14> oczy powinny być mniej więcej po środku otworu po nałożeniu kasku
<2:39> palcem sprawdzamy odległość na środku czoła oraz po bokach (jeśli dystans się zmienia, to kask nie pasuje)
<2:54> jeśli trochę popchniemy kask i wsadzimy tam całą rękę, to jest już całkiem źle
<3:01> popychamy kask na boki, jeśli kask wyraźnie chodzi na boki, nie jest właściwy
<3:09> popychamy kask w przód/tył
<3:27> palcem sprawdzamy czy jest przestrzeń pomiędzy kaskiem a brodą (palec wkładamy od spodu), jeśli nie ma to źle bo uderzając brodą w ziemię uszkodzimy szczękę i zęby (optymalnie powinna być przestrzeń na półtora palca)
<3:50> zapinamy kask i pociągamy go do góry, zapięcie nie może nas dusić! zapięcie ma znajdować się pod brodą, nie na szyi!
<4:20> przekręcamy kask na bok, jeśli jedno oko nam się chowa w kasku, to jest źle
<4:29> pociągamy kask na dół, jeśli cała broda pojawia się w otworze, to jest źle
<4:36> pociągamy kask od tyłu jakbyśmy chcieli go zdjąć

Dalej na filmiku są prezentowane te same testy, ale już z kaskiem, który pasuje (niekoniecznie z lepszym kaskiem, ale z takim, który pasuje na kształt głowy prezentującego).

Mam nadzieję, że poradnik się przyda:) Tłumaczenie robione na szybko, najlepiej oglądać i czytać, aby było wiadomo jak dokładnie przeprowadzić testy.

Podzr!:)
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
milodoe
Rowerzysta
Posty: 24
Rejestracja: 24 sie 2011, 10:33
Miejscowość: Piła

Re: Jak dopasować kask - film [eng]

Post autor: milodoe »

Bardzo fajny filmi zwłaszcza dla początkujących. Sporo się możn z niego dowiedzieć. Właśnie sam jestem w trakcie poszukiwania kasku i przyznaje że o pewnych predstawionych na filmie testach nie wiedziałem więc teraz wzbogacony o tą wiedzę będę bardziej świadomie szukał :)
Awatar użytkownika
Dabrus
Motocyklista
Posty: 120
Rejestracja: 04 sty 2011, 14:05
Miejscowość: Szczecin, Myślibórz
Lokalizacja: Szczecin, Myślibórz

Re: Jak dopasować kask - film [eng]

Post autor: Dabrus »

Nie przejmuj się, ja skończyłem 3 sezon i też o pewnych rzeczach przedstawionych na tym filmiku nie wiedziałem;) Człowiek się uczy całe życie. Aha, jak już będziesz miał jakiś kask na oku nie zapomnij dać znać na forum:)
Awatar użytkownika
milodoe
Rowerzysta
Posty: 24
Rejestracja: 24 sie 2011, 10:33
Miejscowość: Piła

Re: Jak dopasować kask - film [eng]

Post autor: milodoe »

Co do kasków to juz pare typów mam :) musze tylko wybrać sie do Poznania i zrobic wstępna przymiarkę i jak coś przypasi to ewentualny zakup

moje typy na ta chwile to:

AGV Stealth
Bell M1
Caberg V2R
HJC FG-15 (niestety na HQ-1 mnie w tej chwili nie stać)

Kumpel polecał mi jeszczew sprawdzic kaski firmy Marushin

Jeżeli możesz coś polecić to zapraszam :)
Awatar użytkownika
zolniez1
Rowerzysta
Posty: 27
Rejestracja: 16 sty 2012, 02:57
Imię: Łukasz
Miejscowość: Złotniki-Kraków
Plecak: Laura
Garnek: AGV K3
Numer GG: 7464906
Telefon: 504162439

Re: Jak dopasować kask - film [eng]

Post autor: zolniez1 »

Też zaczynam przygode z moto (oczywiście nie licząc komarków,simsonów itp.) Ja sugerowałem się tym art. http://moto.onet.pl/1608717,1,czarna-li ... ml?node=23. Mój wybór padł na agv k3 w sumie4 gwiazdki a cena bardzo przystępna :) a jak w tyym artykule jest napisane " cena nie jest zawsze adekwatna do jakości" polecam tez Lazer lz6 w dobrych cenach. :D

-- 17 Sty 2012, 10:02 --

http://moto.onet.pl/1608717,1,czarna-li ... ml?node=23
...Żyję po to aby jeździć- Jeżdżę po to aby żyć....
Awatar użytkownika
radziorek15
Motocyklista
Posty: 550
Rejestracja: 10 lip 2011, 14:50
Imię: Radosław
Miejscowość: Białystok
Plecak: słowianka
Garnek: xr-1100 shoei
Numer GG: 9519818
Telefon: 693457668

Re: Jak dopasować kask - film [eng]

Post autor: radziorek15 »

Ten artykuł opiera się na testach SHARP, których wyniki od dłuższego czasu budzą kontrowersje wśród motocyklistów. Bardziej wiarygodne są testy SNELL.
er-5 + SV650S
wroobel
Podawacz śrubek
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2012, 13:51
Miejscowość: Nieporęt

Re: Jak dopasować kask - film [eng]

Post autor: wroobel »

Bardzo fajny filmik, przydatny przy doborze kasku, z przedstawionych testów znałem niestety tylko 3 :)

pozdr.
Awatar użytkownika
Maniek
Motorowerzysta
Posty: 66
Rejestracja: 29 mar 2012, 22:53
Imię: Piotrek
Miejscowość: Olsztyn
Garnek: Arai RV
Telefon: 606279227

Re: Jak dopasować kask - film [eng]

Post autor: Maniek »

Świetny fil, niestety tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że mam kask nieodpowiedni :(
Swoją drogą, zaciekawił mnie ustęp z brodą. Jeżeli broda dotyka szczęki kasku, to źle. Więc teoretycznie przy wypadku, przy uderzeniu w brodę (dajmy na to, niefortunny upadek), kask nie uderzy w brodę ?(w każdym kasku jest luz przecież)
"Tell yourself, don't brake, turn more. Because the chances are, you can turn more than you think you can"
Awatar użytkownika
Dabrus
Motocyklista
Posty: 120
Rejestracja: 04 sty 2011, 14:05
Miejscowość: Szczecin, Myślibórz
Lokalizacja: Szczecin, Myślibórz

Re: Jak dopasować kask - film [eng]

Post autor: Dabrus »

@Maniek
Chodzi o to, żeby był odstęp (na te półtorej palca) między brodą a kaskiem. Jak uderzysz przy upadku brodą to masz trochę zapasu aby nie przywalić swoją własną brodą, nie wybić zębów itp. Nie w każdym kasku jest luz. Ostatnio przymierzałem parę kasków w sklepie i jeden przylegał mi do brody tak, że nawet kawałka jednego palca się nie dało wcisnąć. Wiesz, nie sprawdzałem tej teorii na własnej skórze, ale tak wynika z filmiku;) O to Ci chodziło?
Awatar użytkownika
Maniek
Motorowerzysta
Posty: 66
Rejestracja: 29 mar 2012, 22:53
Imię: Piotrek
Miejscowość: Olsztyn
Garnek: Arai RV
Telefon: 606279227

Re: Jak dopasować kask - film [eng]

Post autor: Maniek »

No mniej więcej, faktycznie że jak luzu nie ma to źle. Swoją drogą, sprawdziłem na własne skórze, jeżdżąc w kasku crossowym i własnei twarzą w bruk przywaliłem - na szczęce całkiem lakier zdarty a nawet uderzenia nie poczułem (może w szoku byłem xd) A kask dobrej firmy choć nie topowy model. Więc działa :D
"Tell yourself, don't brake, turn more. Because the chances are, you can turn more than you think you can"
ODPOWIEDZ