Testy kasków SHARP

Wszelkie pytania odnośnie kasków

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

Awatar użytkownika
Dabrus
Motocyklista
Posty: 120
Rejestracja: 04 sty 2011, 14:05
Miejscowość: Szczecin, Myślibórz
Lokalizacja: Szczecin, Myślibórz

Testy kasków SHARP

Post autor: Dabrus »

Witam,

Brytyjski rząd uruchomił program Safety Helmet Assessment and Rating Programme. Ma on na celu przetestowanie kasków pod względem absorbowania uderzeń i ogólnego bezpieczeństwa (nie są brane pod uwagę takie rzeczy jak wygoda, wentylacja czy inne bajery). Każdy kask jest skrupulatnie testowany, ta animacja dokładnie tłumaczy co i jak: http://www.sharp.direct.gov.uk/content/animation

Można tam sobie łatwo przejrzeć kaski, wybrać zakres cenowy, przeszukać dowolną markę itd. Po wybraniu kasku mamy tam w lewym dolnym rogu taki obrazek głowy z kolorowymi polami na różnych częściach głowy. Zielone pole oznacza, że kask w tym miejscu chroni głowę, czerwony, że nie. Są jeszcze kolory pośrednie. Kaski są oceniane w skali 5-cio gwiazdkowej. Kaski są testowane na różnych powierzchniach, aby ocenić czy chroni czy nie jest wykonywanych 32 uderzeń w jedno i to samo miejsce, z taką samą siłą.

Moim skromnym zdaniem ten test może być uważany za kontrowersyjny, bo pokazuje, że czasem tanie kaski są lepsze od drogich (i na odwrót zresztą też). W każdej dziedzinie jest przeświadczenie, że "im droższe tym lepsze". Czasem ciężko kogoś uświadomić, że kask za 2000zł jest mniej bezpieczny, niż ten za 500zł. Może bardziej wygodny i komfortowy, ale mniej bezpieczny. Często taka myśl wywołuje złość u posiadacza drogiego kasku i "sfochanie" się na cały świat;)

Testy moim zdaniem były przeprowadzone sumiennie. Co ciekawe, jeden z najbezpieczniejszych kasków to Lazer LZ6 za 250zł. Aż nie chce się wierzyć... ma 5 gwiazdek, tyle co np. HJC HQ1 za ok. 1200zł. Cóż, na pewno można się z tym kłócić i można też wysunąć wiele argumentów za i przeciw. Tak czy inaczej, kaski które otrzymały 1 lub 2 gwiazdki omijałbym szerokim łukiem, bo to o czymś jednak świadczy;) A prócz Lazera jest mnóstwo innych, co dostały po 5 gwiazdek, więc znajdą się też i wygodne i bezpieczne. Aktualnie sam jestem zdziwiony wynikami tych testów...

Link do strony z testami: http://www.sharp.direct.gov.uk
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Testy kasków SHARP

Post autor: Kamyk »

No wlasnie :)

Znam testy Sharpa od ponad roku i kupujac swoj kask patrzylem na ich wyniki. Moim zdaniem jest kilka firm wartych uwagi i mimo tego ze maja w testach SHARP-a 4 gwiazdki nie znaczy, ze sa gorsze od kaskow z 5 gwiazdkami. Nie wiemy tez czy producenci kaskow nie wplywaja troche (wiaodmo jak) na takie testy. Moim zdaniem najlepszym testerem jest uzywtkownik i jesli schodza z pulek dane kaski to znaczy, ze sa dobre. Albo mozna popatrzec na kaski w ktorych jezdza dobrzy zawodnicy np. z GP. Ok, oni na pewno sa oplacani przez firmy i dostaja te kaski za free, ale nie wierze, ze ci ludzie jezdzac na wyscigach z takimi predkosciami, narazeni na wypadki nie dbali by o bezpieczenstwo!

Moim zdaniem firmy godne uwagi to: Shoei, Arai, Suomy, AGV, HJC, Schubert. To moja opinia i ja innych nie bral bym pod uwage. Ja sam jezdze w Shoei i wiem, ze to dobra firma bo np. duzo widzialem tych kaskow na glowach innych ludzi :) Wiec moge sie domyslac, ze to dobry wybor.

Moj dostal jedynie 3 gwiazdki :)

Pozdrawiam,

Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Awatar użytkownika
Dabrus
Motocyklista
Posty: 120
Rejestracja: 04 sty 2011, 14:05
Miejscowość: Szczecin, Myślibórz
Lokalizacja: Szczecin, Myślibórz

Re: Testy kasków SHARP

Post autor: Dabrus »

Masz Kamyk po części rację, ale ja bym się nie kierował liczbą sprzedanych egzemplarzy danego kasku (ale to tylko moje zdanie;). A tak to z całą resztą się zgadzam. Mój kask HJC też dostał 3 gwiazdki. Ale w moim przypadku to "aż" a nie "jedynie", gdyż to model CS-12n, który mnie kosztował 350zł.
Awatar użytkownika
prodrewno
Motorowerzysta
Posty: 80
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:24
Imię: Grzesiek
Miejscowość: Gdynia
Garnek: Nolan N85 classic
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Testy kasków SHARP

Post autor: prodrewno »

Kamyk pisze:jesli schodza z pulek dane kaski to znaczy, ze sa dobre
tzw. zasada społecznego dowodu słuszności , jedna z podstawowych reguł perswazji; bardzo ułatwia to ludziom dokonywanie wyboru.
Można się tylko domyślać, że to rewelacyjne narzędzie marketingowe.
Oczywiście większe jest prawdopodobieństwo że kupimy coś dobrej jakości skoro kupują to inni, jednak nigdy nie sugerowałbym się tym jako najważniejszym kryterium.
Awatar użytkownika
OloK
Motocyklista
Posty: 575
Rejestracja: 27 cze 2010, 22:49
Imię: Aleksander
Miejscowość: Złotoryja
Plecak: Brak :)
Garnek: AGV K-3
Numer GG: 7525884
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Re: Testy kasków SHARP

Post autor: OloK »

Sharp-a znam od conajmniej 2 lat, ale kupujac swoj kask jakos zapomnialem o tej stronie xD
teraz patrze i ma az 4 gwiazdki hehe

podczas poszukiwan kaskow w gre wchodzily tylko producenci uznani czyli agv, hjc, airoh, a na schuberta czy shoei nie bylo mnie stac :P
Komar 2350 -> Piaggio Zip -> Suzukia Katana -> Kawasaki ER-5 -> ....
Galeria
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Testy kasków SHARP

Post autor: Kamyk »

No i moj Shoei ma 3 gwiazdki, wiec co? zaplacilem za firme :) :D
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Awatar użytkownika
hagar
Motorowerzysta
Posty: 53
Rejestracja: 19 lis 2010, 16:34
Imię: Marcin
Miejscowość: Łódź
Plecak: Kwiatek
Garnek: HJC IS-16 Pike MC1
Lokalizacja: Łódź

Re: Testy kasków SHARP

Post autor: hagar »

No właśnie, AGV K-3 ma 4 gwiazdki, a Caberg V2 407 ma pięć...chyba i tak Cabergowi bym nie zaufał, ale to subiektywna ocena. Pytanie tylko, czy rzeczywiście jak taki Caberg dostanie 5 gwiazdek to jest równie bezpieczny jak np. AGV GP Tech, a różnią się tylko jakością wykonania i komfortem w czasie jazdy?
Z tego co się dowiedziałem w zaznajomionym sklepie to jednak cena jest głównym wyznacznikiem, bo nawet "markowe" kaski (AGV, Shoei, HJC...) z niskiej półki są robione w Chinach na licencji tych firm, czyli ktoś wynajął fabrykę i kupił prawo do umieszczania logo firmy na kaskach. Niby taki produkt musi spełniać pewne wymogi firmy, ale tak naprawdę jest lepszym "nonamem".
Nie wiem, czy taka opinia jest prawdziwa, ale patrząc na moje oba K-3, to jak są poklejone w środku i to jak odpryskuje z jednego lakier jak go przewożę w kufrze, to zaczynam w to wierzyć.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2011, 15:48 przez hagar, łącznie zmieniany 1 raz.
Kawasaki ER5 -> Honda VFR RC36
Awatar użytkownika
Dabrus
Motocyklista
Posty: 120
Rejestracja: 04 sty 2011, 14:05
Miejscowość: Szczecin, Myślibórz
Lokalizacja: Szczecin, Myślibórz

Re: Testy kasków SHARP

Post autor: Dabrus »

@hagar
Ja akurat pracuję w branży muzycznej i wiem, że takie praktyki jak Ty mówisz stosuje się na porządku dziennym. Wystarczy kupić np. 10 000 sztuk danego sprzętu i można sobie na nim swoje logo namalować. Jednak bardzo łatwo to sprawdzić, ponieważ sprzęty te różnią się jedynie logiem... czyli są identyczne (kolory mogą się jedynie różnić). Modyfikacje sprzętu są nieopłacalne, bo zwiększają koszta do poziomu jaki by się uzyskało produkując całkiem nowy sprzęt własnego projektu. Więc jeśli jest jeszcze jakiś inny kask, który wygląda identycznie a ma inne logo, to wtedy jest to na takiej zasadzie jak mówisz. Podam może przykład ze swojej dziedziny. Oto odtwarzacze CD trzech różnych marek produkowane na takiej zasadzie jak wspomniałeś:

Reloop: http://www.djresource.eu/images/gear/sm ... -900-s.jpg
Citronic: http://pro-music-news.com/html/08/40716cit.jpg
Omnitronic: http://www.midi.cz/uploads/47482.jpg

PS. nie wiem jak to się ma do produkcji kasków, ale podejrzewam, że w każdej dziedzinie jest podobnie...
Awatar użytkownika
alfredo
Motorowerzysta
Posty: 53
Rejestracja: 14 wrz 2010, 20:47
Miejscowość: Olkusz
Lokalizacja: Krzeszowice
Kontakt:

Re: Testy kasków SHARP

Post autor: alfredo »

Mój HJC się nie popisał - 1 gwiazdka ;)
Ale z tego co widziałem, na każdym forum SHARP budzi kontrowersje.
Sam nie wiem co o tym sądzić, myślę, że prędko zmieniał go nie będę, jednak kupując w przyszłości zerknę na te testy i dla bezpieczeństwa psychicznego kupię coś z minimum 4 gwiazdkami ;)
Awatar użytkownika
Nargel
Motorowerzysta
Posty: 53
Rejestracja: 28 mar 2011, 14:58
Miejscowość: Koszalin
Lokalizacja: Jadę swoją drogą.

Re: Testy kasków SHARP

Post autor: Nargel »

Alfredo też masz samuraja? :)
ODPOWIEDZ