Zmiana płynu w chłodnicy.

Naprawa, wymiana, konserwacja, po prostu pomoc ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

pigwa
Motocyklista
Posty: 311
Rejestracja: 06 sty 2013, 15:55
Imię: Kamil
Miejscowość: Jarosław
Garnek: HJC RPHA 11 Plus
Motocykl: ZX6R
Kontakt:

Zmiana płynu w chłodnicy.

Post autor: pigwa »

Witam. Jestem nowym użytkownikiem Kawasaki ER-5, co za tym idzie też nowym użytkownikiem forum. Jest to mój pierwszy prawdziwy motocykl i przyjechał do mnie z Włoch. Więc, że we Włoszech nie ma zimy postanowiłem na mroźne nasze polskie dni zmienić płyn w chłodnicy na nowy, ponieważ miałem pewne obawy, że Włoch jeździł na wodzie bądź roztworze i bałem się o zamarznięcie. Tak czy siak pobrałem manuala do ER-ki i po zagrzaniu motoru odkręciłem śrubę spuszczającą płyn. Wyleciało ok. 1,6L (była to zielona ciecz, raczej roztwór) więc zabrałem się za wlewanie nowego płynu o nazwie "DYNAGEL 2000" (ponoć polecany i można lać do aluminiowych chłodnic). Wlałem też ok. 1,6L płynu, ale w zbiorniczku wyrównawczym jest znacznie więcej. Więc tutaj moje pytanie czy poziom płynu opadnie? Czy sam silnik zassa go do chłodnicy? Trochę się martwię, bo to mój pierwszy motor... Dla was może pytanie banalne dla mnie bardzo ważne. Dziękuje i proszę o pomoc.

Mam też drugie pytanie: Silnik był zagrzany, wcisnąłem sprzęgło, wrzuciłem bieg, a on mi zgasł :( Co to może być ? Biegi wchodzą lekko, sprzęgło jest ok. Zdarzyło mi się to tylko raz.

P.S.
Chodzi mi o to czy będę musiał odkręcać korek wlewu płynu, żeby go zassał, czy on to zrobi automatycznie?
Kawasaki ER-5 ---> Kawasaki ZX6R 636 '05
Mój garaż! :)
Łona - ĄĘ
Marzeń się nie odkłada... To na marzenia się składa!
Pigwa
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Miłosz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1303
Rejestracja: 29 kwie 2011, 22:57
Imię: Miłosz
Miejscowość: Plewiska/Poznań
Plecak: Monika
Garnek: HJC
Numer GG: 3369519
Motocykl: Gsf 1200N K5

Re: Zmiana płynu w chłodnicy.

Post autor: Miłosz »

http://forum.kawasaki-er5.pl/viewtopic. ... nicy#p1588 Defi opisał zmianę,

na moje będzie wszystko ok. Odpal moto, pokręć (nagrzej) aż się wiatrak załączy i potem obczaj.

Pytanie drugie, czy przypadkiem nie miałeś stópki opuszczonej? W kawie jest blokada, nie ruszysz jak jej nie schowasz :) jeśli pomimo to będzie gasł, to jest też czujnik prze tej stópce, pewnie się zabrudził
pigwa
Motocyklista
Posty: 311
Rejestracja: 06 sty 2013, 15:55
Imię: Kamil
Miejscowość: Jarosław
Garnek: HJC RPHA 11 Plus
Motocykl: ZX6R
Kontakt:

Re: Zmiana płynu w chłodnicy.

Post autor: pigwa »

Aaa widzisz :D no była stopka opuszczona bo chciałem tylko ruszyć kawałeczek w garażu :D

Co do płynu to teraz ciężko w zimie ją zagrzać, ale spróbuje :) Dziękuje za odpowiedź. :) Bardzo mi pomogłeś.
Kawasaki ER-5 ---> Kawasaki ZX6R 636 '05
Mój garaż! :)
Łona - ĄĘ
Marzeń się nie odkłada... To na marzenia się składa!
Pigwa
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Zmiana płynu w chłodnicy.

Post autor: piter3105 »

Nadmiar płynu ucieknie Ci wężykiem, który ciągnie się od zbiorniczka, aż do samego dołu motocykla, także spokojnie, nie ma obaw. Też często miałem za dużo płynu, jeździłem i tak chlapało się za mną:P
pigwa
Motocyklista
Posty: 311
Rejestracja: 06 sty 2013, 15:55
Imię: Kamil
Miejscowość: Jarosław
Garnek: HJC RPHA 11 Plus
Motocykl: ZX6R
Kontakt:

Re: Zmiana płynu w chłodnicy.

Post autor: pigwa »

Myślałem, że się przeleje w zbiorniczku wyrównawczym :D Ehh mechanik ze mnie żaden :P dzięki :)

A jeszcze pytanko:
Czy jak został stary płyn i dolałem nowy to czy mogą być jakieś niechciane efekty tego? Niby dmuchałem nawet w wężyk, żeby wszystko zeszło...
Kawasaki ER-5 ---> Kawasaki ZX6R 636 '05
Mój garaż! :)
Łona - ĄĘ
Marzeń się nie odkłada... To na marzenia się składa!
Pigwa
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Zmiana płynu w chłodnicy.

Post autor: piter3105 »

Ale zaraz, nowy płyn wlewałeś bezpośrednio do chłodnicy tak? (tym korkiem pod zbiornikiem paliwa) poza tym, ze zbiorniczka spuszczałeś płyn czy został tam stary?
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Zmiana płynu w chłodnicy.

Post autor: Corr »

U mnie nie chciało wejść tyle ile powinno jak miałem zapchany filterek od płynu chłodzącego, warto sprawdzić ;)
http://img84.imageshack.us/i/pyn2.jpg/

Płyn wlewasz "przez termostat"- korek pod bakiem(pod korek), do właściwego poziomu dolewasz do zbiornika wyrównawczego pod siedzeniem, w czasie wlewania można "pougniatać" węże od chłodnicy.
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Zmiana płynu w chłodnicy.

Post autor: piter3105 »

No to już nic dodać nic ująć. Jeszcze jedno: jeśli spuściłeś płyn tylko tą śrubką pod pompą, to w zbiorniczku płyn i tak został. Żeby już nie babrać się z rozbieraniem itd(jeśli oczywiście masz tam stary płyn) to po prostu zdejmij siedzenie, otwórz korek od zbiorniczka i odessaj go. Zalej nowym płynem. To co zostanie na dnie na pewno nie będzie mieć wpływu na pracę i chłodzenie silnika;)
pigwa
Motocyklista
Posty: 311
Rejestracja: 06 sty 2013, 15:55
Imię: Kamil
Miejscowość: Jarosław
Garnek: HJC RPHA 11 Plus
Motocykl: ZX6R
Kontakt:

Re: Zmiana płynu w chłodnicy.

Post autor: pigwa »

piter3105 pisze:No to już nic dodać nic ująć. Jeszcze jedno: jeśli spuściłeś płyn tylko tą śrubką pod pompą, to w zbiorniczku płyn i tak został. Żeby już nie babrać się z rozbieraniem itd(jeśli oczywiście masz tam stary płyn) to po prostu zdejmij siedzenie, otwórz korek od zbiorniczka i odessaj go. Zalej nowym płynem. To co zostanie na dnie na pewno nie będzie mieć wpływu na pracę i chłodzenie silnika;)
spuściłem tą śróbką pod pompą, ale potem dmuchałem w taki wężyk koło tylnego koła i ze zbiorniczka też wypłynął. Zalałem pod bakiem do wlewu pod korek aż się lekko wylało i zakręciłem, potem zalałem pod siedzeniem do zbiorniczka aż do kreseczki "F" i chyba powinno być dobrze prawda? trzeba czekać, aż włączy się wiatrak i zassa płyn do pompy, tylko tutaj moje pytanie czy jak będzie go zasysał czy muszę pod bakiem otworzyć korek czy pod siedzeniem ze zbiorniczka wyjąć tą gumkę ? czy on automatycznie sobie zassa płyn ?
Kawasaki ER-5 ---> Kawasaki ZX6R 636 '05
Mój garaż! :)
Łona - ĄĘ
Marzeń się nie odkłada... To na marzenia się składa!
Pigwa
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Zmiana płynu w chłodnicy.

Post autor: Corr »

Nie musisz niczego otwierać bo układ sam się odpowietrzy. Zbiornik pod siedzeniem jest wyżej niż reszta układu więc grawitacja zrobi swoje, po jakimś czasie skontroluj poziom i tyle. O to, że wlałeś za dużo nie musisz się martwić bo jak już pisali wyżej koledzy, ze zbiornika wyrównawczego idzie rurka(kończy się koło wahacza) i tamtędy wypłynie ewentualny nadmiar.
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
ODPOWIEDZ