Wskakujący luz?

Naprawa, wymiana, konserwacja, po prostu pomoc ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
Dabrus
Motocyklista
Posty: 120
Rejestracja: 04 sty 2011, 14:05
Miejscowość: Szczecin, Myślibórz
Lokalizacja: Szczecin, Myślibórz

Wskakujący luz?

Post autor: Dabrus »

Witam,

Drugi już raz pojawił mi się dziwny problem. Raz w zeszłym sezonie, drugi raz dzisiaj. Otóż sytuacja wyglądała następująco: jadę sobie na trójce (bądź czwórce) i nagle skrzynia biegów zaczyna mi strzelać sama z siebie (jakbym wrzucał jedynkę podczas ruszania, standardowe "trzaśnięcie" tylko że 3 - 4 razy pod rząd) oraz wskakuje chyba luz (kontrolka od luzu nie zapala się, więc pewien nie jestem o co biega). Rok temu gdy odpuściłem gaz (bo drastycznie wzrosły obroty silnika, jak to przy luzie i odkręconej manetce) bieg sam wskoczył tak jak był i pojechałem dalej zastanawiając się co to było. Dziś zaskoczony wcisnąłem sprzęgło i zatrzymałem się na przystanku autobusowym. Musiałem zbić biegi bo miałem wbitą czwórkę (chyba znów sama wskoczyła na miejsce) i pojechałem do domu. Za cholerę nie wiem o co chodzi i proszę o pomoc. Nie jest to bezpieczne raczej, bo jak mi się tak na zakręcie zrobi i szarpnie jak bieg wskoczy z powrotem to może być słabo...
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
kondziu4
Motocyklista
Posty: 185
Rejestracja: 02 gru 2011, 09:13
Imię: Konrad
Miejscowość: Mrągowo
Numer GG: 10192881

Re: Wskakujący luz?

Post autor: kondziu4 »

Miałem to samo jak jechałem po takich dziurach, że rozkładała się stopka boczna przy zmianie biegu wszedł luz i nie było kontrolki i trzeba było zbijać w dół. Nie wiem co to może być.
Awatar użytkownika
Dabrus
Motocyklista
Posty: 120
Rejestracja: 04 sty 2011, 14:05
Miejscowość: Szczecin, Myślibórz
Lokalizacja: Szczecin, Myślibórz

Re: Wskakujący luz?

Post autor: Dabrus »

Tylko że ja nie zmieniałem biegu i jechałem po gładziutkiej drodze. Po prostu skrzynia sama z siebie zaczęła strzelać i załączył się luz (ale bez kontrolki). Dziwne to i martwi mnie to. Jedyne pocieszenie to to, że ostatni raz tak mi się zrobiło około rok temu, więc nie jest to częste. Ale co to jest w ogóle?

-- 23 Lip 2012, 12:21 --

Podbijam ponieważ wczoraj zrobiło mi się to znowu. Przez 4 lata jak mam motocykl łącznie 3 razy wyskoczył mi bieg po czym sam z powrotem wskoczył po odjęciu gazu. Czy jest to możliwe, że zbyt lekko wrzuciłem bieg i on wyskoczył czy może to jest to oznaka poważniejszego problemu ze skrzynią biegów? Zadzwoniłem do mechanika i powiedział mi, że najlepiej kupić nowy silnik bo regeneracja czy kupno nowych zębatek do skrzyni jest za droga :eek: Serio? Jak mi bieg wyskoczy raz na parę miesięcy (ostatnio jakoś 3 tys. kilometrów temu na liczniku) to już silnik trzeba wymieniać? No nie chce mi się wierzyć...

EDIT: chyba że to nie jest wyskakujący bieg a problem ze sprzęgłem? Nie znam się, ale wyraźnie słyszałem jakby skrzynia sama pracowała (strzelanie jak przy wbijaniu jedynki). Problem jest nie do odtworzenia, testowałem dziś chyba na wszystkie sposoby. Biegi zawsze wyskakiwały przy wolnych obrotach silnika (około 4 - 5tys.) podczas jednostajnej jazdy. Dwa razy podczas prędkości 50 km/h, raz na trasie przy prędkości ok. 90 km/h. Mam nadzieję, że rzadka częstotliwość problemu i niemożność jego odtworzenia to dobry znak. Proszę, poradźcie:(
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Wskakujący luz?

Post autor: jotto »

Ja Ci nic nie poradzę, ale przy zmianie z 1 na 2 też mi czasem strzela, problem tu jest w tym, że zębatki źle się ustawiają i dlatego jest taki trzask przy przeskakiwaniu. A co do tego, że bieg sam zbija w dół to mi się przedwczoraj zdarzyło, jakoś specjalnie się tym nie przejmuję, przez cały czas od kiedy mam ER zdarzyło mi się to 2 razy.
Obrazek
ODPOWIEDZ